31 aug 2012

79 nya advokater

Vid höstens första sammanträde den 31 augusti antog Advokatsamfundets styrelse 79 nya ledamöter av samfundet.

Nya ledamöter den 31 augusti 2012

Charlotte Andreasson
Västra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 2235
403 14 Göteborg

Christian Arnbom
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Fylgia KB
Box 55555
102 04 Stockholm

Magnus Bengtsson
Södra avdelningen
Advokatbyrån Ranstam & Partners AB
Stortorget 29
211 34 Malmö

Lars Bentley
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Ålhed AB
Danvik Center 28
131 30 Nacka

Ann-Louise Berndtzen
Västra avdelningen
Foyen Advokatfirma AB
Stora Nygatan 33
411 08 Göteborg

Lisa Björk
Södra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 4291
203 14 Malmö

David Björne
Stockholmsavdelningen
Kilpatrick Townsend & Stockton Advokat KB
Box 5421
114 84 Stockholm

Mathias Blomberg
Norra avdelningen
Igne Juristbyrå AB
Vasagatan 19
903 29 Umeå

Sara Boklund
Södra avdelningen
Advokathuset Brämberg & Rydén HB
Stora Södergatan 8 C
222 23 Lund

Minna Boström
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Sweger AB
Box 56065
102 17 Stockholm

Jakob Broman
Stockholmsavdelningen
Elmzell Advokatbyrå AB
Gamla Brogatan 32, 3 tr
111 20 Stockholm

Babak Dadvar
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Mats Dahlberg
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Delphi KB
Box 1432
111 84 Stockholm

Lisa Dybeck
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Box 1670
111 96 Stockholm

Jonas Edward
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Fylgia KB
Box 55555
102 04 Stockholm

Johan Elfström
Stockholmsavdelningen
Advokaterna Liman & Partners AB
Box 24224
104 51 Stockholm

Jenny Elofsson
Stockholmsavdelningen
Time Advokatbyrå KB
Box 590
114 11 Stockholm

Anna Mirek Engström
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Box 1670
111 96 Stockholm

Jan Eriksson
Stockholmsavdelningen
Alrutz’ Advokatbyrå AB
Box 7493
103 92 Stockholm

Carl Fahleryd
Södra avdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 4255
203 13 Malmö

Alain Farana
Stockholmsavdelningen
Linklaters Advokatbyrå AB
Box 7833
103 98 Stockholm

Mattias Giselsson
Södra avdelningen
Advokatfirman Delmar Henrysson
Östergatan 13
261 31 Landskrona

Malin Gustafsson
Stockholmsavdelningen
Alrutz’ Advokatbyrå AB
Box 7493
103 92 Stockholm

Amin Hadj-Abderrahmane
Stockholmsavdelningen
Hökerberg & Söderqvist Advokatbyrå KB
Box 7836
103 98 Stockholm

Therese Hallbergson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Box 1065
101 39 Stockholm

Maria Hanbo
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Oebergs AB
Hitechbuilding 53
101 52 Stockholm

Tora Hansjons
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Emilie Hillert
Stockholmsavdelningen
Process Advokatbyrå Hillert Hurtig Massi HB
Box 19570
104 32 Stockholm

Christian Holmberg
Stockholmsavdelningen
Linklaters Advokatbyrå AB
Box 7833
103 98 Stockholm

Rickard Hulling
Västra avdelningen
Advokatfirman Stangdell & Wennerqvist AB
Box 11165
404 24 Göteborg

Matthias Johansson
Västra avdelningen
Advokatfirman Delphi i Göteborg KB
Östra Hamngatan 29
411 10 Göteborg

Pär Johansson
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Box 5747
114 87 Stockholm

Henrik Jäger
Stockholmsavdelningen
Sandart & Partners Advokatbyrå KB
Box 7131
103 87 Stockholm

Jessica Karlsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Nordic KB
Box 7315
103 90 Stockholm

Linda Karlsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Box 1670
111 96 Stockholm

Mikael Knutsson
Västra avdelningen
Advokatfirman Delphi i Göteborg KB
Östra Hamngatan 29
411 10 Göteborg

Pernilla Larsson
Östra avdelningen
Gärde Wesslau Advokatbyrå i Jönköping HB
Box 684
551 19 Jönköping

Inga-Sara Liljedahl
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

David Lindberg
Mellersta avdelningenAdvokatfirman Allians H Nilsson AB
Järnvägsgatan 9C
652 25 Karlstad

Anna-Maria Lindfjord
Västra avdelningen
Advokatfirman Gunilla Johansson AB
Box 124
432 23 Varberg

Mathias Lindqvist
Södra avdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 4255
203 13 Malmö

Jakob Machuca
Norra avdelningen
Hanssons Advokatbyrå
Nybrogatan 5 B
871 30 Härnösand

Helena Olenmark Malmström
Södra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt i Lund AB
Box 1246
221 05 Lund

Katja Meitz
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Joel Mårtensson
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Martin Mörk
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Öberg & Associés AB
Box 2098
103 13 Stockholm

Emma Nilsson
Västra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 2235
403 14 Göteborg

Sofia Nilsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Törngren Magnell KB
Regeringsgatan 38
111 56 Stockholm

Nina Norberg
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Hans Bredberg AB
Box 7261
103 89 Stockholm

Josefina Norman
Södra avdelningen
Advokat Lars Milberg AB
Hamngatan 12 A
271 43 Ystad

Johan Norrlin
Östra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt Växjö AB
Box 124
351 04 Växjö

Pontus Nylander
Stockholmsavdelningen
Lofalk Advokatbyrå AB
Box 7764
103 96 Stockholm

Jens Nyström
Norra avdelningen
Ahlgrens Advokatbyrå HB
Box 137
901 04 Umeå

Marigó Oulis
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 1050
101 39 Stockholm

Peder Oxhammar
Stockholmsavdelningen
Peder Oxhammar Intellectual Property AB
Vallmovägen 32
191 43 Sollentuna

Bita Pourmotamed
Västra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 2235
403 14 Göteborg

Vlora Regjepaj
Södra avdelningen
Advokatfirman Bergmyr & Partners HB
Box 21
201 22 Malmö

Malin Rosenfeldt
Västra avdelningen
Crusner Advokatbyrå AB
Allégatan 20
503 32 Borås

Nicolaus Rubensson
Stockholmsavdelningen
Daar Strandberg Advokatbyrå AB
Box 7447
103 91 Stockholm

Magnus Rydberg
Stockholmsavdelningen
Hamilton Advokatbyrå KB
Box 715
101 33 Stockholm

Erik Rynhag
Stockholmsavdelningen
ADN Law Advokatfirma AB
Box 7641
103 94 Stockholm

Henrik Saalman
Västra avdelningen
Wistrand Advokatbyrå
Box 11920
404 39 Göteborg

Louise Brorsson Salomon
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Nina Sandberg
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Box 5747
114 87 Stockholm

Markus Sanderfelt
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Gärde & Partners AB
Erik Dahlbergsallén 15
115 20 Stockholm

Ylva Segner
Stockholmsavdelningen
Juristfirman Ylva Segner AB
S:t Hansgatan 1 B, lgh 1002
621 57 Visby

Johan Sjögren
Stockholmsavdelningen
Ekenberg & Andersson Advokatbyrå AB
Box 7500
103 92 Stockholm

David Skalin
Stockholmsavdelningen
Wistrand Advokatbyrå
Box 7543
103 93 Stockholm

Fredrik Stjernström
Stockholmsavdelningen
White & Case Advokataktiebolag
Box 5573
114 85 Stockholm

Daniel Svensson
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Wijk & Nordström AB
Box 1022
751 40 Uppsala

Andreas Säfstrand
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Nordic KB
Box 7315
103 90 Stockholm

Johan Thiman
Stockholmsavdelningen
White & Case Advokataktiebolag
Box 5573
114 85 Stockholm

Jenny Tisell
Stockholmsavdelningen
Kriström Advokatbyrå KB
Box 7184
103 88 Stockholm

Kristina Tollbäck
Stockholmsavdelningen
Advokatbolaget Senkul AB
Västerlånggatan 27
111 29 Stockholm

Cecilia Torelm Tornberg
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Konsultbyrån för Marknadsrätt AB
Box 3079
103 61 Stockholm

Alexis J:son Wahlström
Stockholmsavdelningen
Advokaterna Arnstedt Holmberg Wiberg AB
Kungsgatan 29, 2 tr
111 56 Stockholm

Michael Wernstedt
Stockholmsavdelningen
Baker & McKenzie Advokatbyrå KB
Box 180
101 23 Stockholm

Sofia Wrååk
Stockholmsavdelningen
Linklaters Advokatbyrå AB
Box 7833
103 98 Stockholm

Charlotta Wälsäter
Södra avdelningen
Foyen Advokatfirma AB
Södergatan 15
211 34 Malmö

Utträdda ledamöter

Olof Adrian, Stockholm, per den 17 augusti 2012

Lisa Askbrink, Göteborg, per den 19 augusti 2012

Monica Bodell, Stockholm, per den 24 juni 2012

Caroline Olstedt Carlström, Stockholm, per den 10 augusti 2012

Jon Cohen, Stockholm, per den 10 juni 2012

Susanne Fagerman, Malmö, per den 31 juli 2012

Cathérine Glimstedt, Stockholm, per den 5 augusti 2012

Karin Hansson, Stockholm, per den 1 augusti 2012

Sara Hjörne, Göteborg, per den 20 augusti 2012

Lisa Ingram, Stockholm, per den 16 augusti 2012

Anders Ingvarson, Malmö, per den 19 augusti 2012

Andreas Israelsson, Stockholm, per den 17 augusti 2012

Sara Karlberg, Stockholm, per den 20 augusti 2012

Robin Lagerstedt, Stockholm, per den 31 juli 2012

Johan Lannering, Stockholm, per den 11 juni 2012

Charlotte Lells, Göteborg, per den 26 juni 2012

Nils-Taro Lock, Stockholm, per den 24 juli 2012

Björn Lundqvist, Stockholm, per den 1 juli 2012

Magnus Moström, Stockholm, per den 1 juni 2012

Agneta Munther, Stockholm, per den 20 augusti 2012

Josefin Nowén, Stockholm, per den 13 augusti 2012

Henrik Rosenqvist, Stockholm, per den 20 augusti 2012

Johanna Rutberg, Stockholm, per den 16 juni 2012

Anna Sandström, Stockholm, per den 30 juli 2012

Ralph Strandberg, Stockholm, per den 12 juli 2012

Henrik Sundström, Ljungskile, per den 14 juni 2012

Jacob Westling, Stockholm, per den 12 augusti 2012

Carin Wiberg, Göteborg, per den 28 maj 2012

Anna Willman, Gävle, per den 15 juni 2012

Anna Bülow Zetterberg, Stockholm, per den 31 augusti 2012

Avlidna ledamöter

Olof Alffram, Stockholm, den 27 juli 2012

Arne Berglund, Motala, den 3 juli 2012

Jan Carlson, Bromma, den 12 juli 2012

Bertil Gröndal, Stockholm, den 30 maj 2012

Lars-Gunnar Karlerö, Stockholm, den 2 juli 2012

Sven Lundmark, Strängnäs, den 31 juli 2012

Barbara Segesvary, Lidingö, den 10 augusti 2012