Juridiska Biblioteket Hilda SHRA Menu Search Question Bubble User tie User Coin warning Check Close angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin Document hand with heart paragraph

Hilda senior

"Hilda senior" består av Hildor som inte längre har operativa eller administrativa chefspositioner, men erfarenheter som kan komma kvinnor i chefsposition och blivande chefer till del. Hildaseniorerna bidrar till Hildas arbete på olika sätt, till exempel som mentorer.

Medlemmar
Louise Adelborg

Louise Adelborg
Tidigare VD JUSEK

Britta Ahnmé Kågerman
F.d. ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden
Margareta Bergström Margareta Bergström
F.d. president i Hovrätten för Övre Norrland
Lena Berke Lena Berke
F.d. lagman
lena.berke@comhem.se
Telefon 070-620 47 92 (mobil)
Agneta Blidberg Agnetha Blidberg
F.d. överåklagare
Agneta.Blidberg@aklagare.se
Telefon 08-453 66 39
Agneta Broberg
Diskrimineringsombudsman
do@do.se
Telefon 020-120 207 00 
Kerstin Calissendorff Kerstin Calissendorff
Justitieråd
Kerstin.Calissendorff@dom.se
Telefon 08-561 666 18
Länk till presentation av Elisabeth Fritz Elisabeth Massi Fritz
Advokat
elisabeth.fritz@advokatfritz.com
Elisabet Fura
F.d. chefsjustitieombudsman
Marie Hafström Marie Hafström
F.d. generaldirektör
Länk till presentation Petra Hedengran Petra Hedengran
Direktör och chefsjurist
petra.hedengran@investorab.com
Telefon 08-614 20 00
Lena Isaksson Lena Isaksson
Advokat
advokat@lenaisaksson.se
Telefon 090-18 44 44, 070-660 24 36
 Bild saknas Malin Leffler
Advokat
malin.leffler@roschier.com
Karin Lindell Karin Lindell
F.d. riksrevisor
Anna-Karin Lundin Anna-Karin Lundin
F.d. justitieråd
Anna-Karin.Lundin@dom.se
Telefon 08-561 67 625
MArianna Lundius Marianne Lundius
F.d. justitieråd och ordförande i Högsta domstolen
marianne.lundius@dom.se
Telefon 08-561 666 09
 Ulla Lundquist

Ulla Lundquist
F.d. verkställande direktör i Svenska Bankföreningen
ulla.lundquist@sankt-erik.com
Telefon 070-550 09 52

Lisbeth Molander

Lisbeth Molander
Kanslichef i Högsta förvaltningsdomstolen
lisbeth.molander@dom.se 
Telefon 08-561 67 600

Lotty Nordling Lotty Nordling
F.d. ordförande och chef för Alllmänna reklamationsnämnden
Barbro Thorblad

Barbro Thorblad
F.d. generaldirektör, Domstolsverket

Gunnel Wennberg Gunnel Wennberg
F.d. hovrättspresident, Hovrätten för Västra Sverige
Guntra Åhlund Guntra Åhlund
F.d. vice riksåklagare