Säpo telefonavlyssnade en man som misstänktes vara inblandad i ett terrordåd i Irak. I flera månader satt han häktad, men något terroristbrott kunde inte bevisas. Säpo gav överskottsinformation från sitt avlyssningsmaterial till Försäkringskassan, och hävdade att mannen arbetade på restaurang. Försäkringskassan krävde att mannen skulle betala tillbaka sin sjukpeng, mer än 140 000 kronor.  

Mannen förnekar bidragsfusk och har överklagat Försäkringskassans beslut till länsrätten.

Mannens advokat Johan Eriksson, anser att terroristlagen använts felaktigt och har anmält saken till JO, som ska utreda Säpos agerande.

– Det är precis de här farhågorna vi har haft till den nya terroristbrottslagen, det vill säga att man använder överskottsinformation på ett sätt som inte var tänkt, säger Advokatsamfundets generalsekreterare Anne Ramberg.