Juridiska Biblioteket Hilda SHRA Menu Search Question Bubble User tie User Coin warning Check Close angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin Document hand with heart paragraph

52 nya advokater

Nya ledamöter den 31 januari.

Sveriges advokatsamfunds styrelse antog 52 nya ledamöter av samfundet vid sitt sammanträde i dag den 31 januari.

Nyintagna ledamöter den 31 januari 2014

Ninos Aho
Västra avdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 11025
404 21 Göteborg

Mårten Andersson
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Sofia Bergmark
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Box 1670
111 96 Stockholm

Johanna Bergsten
Stockholmsavdelningen
G Grönberg Advokatbyrå AB
Box 7418
103 91 Stockholm

Louise Björneman
Södra avdelningen
Trägårdh Advokatbyrå AB
Box 345
201 23 Malmö

Anders Börjesson
Stockholmsavdelningen
Roschier Advokatbyrå AB
Box 7358
103 90 Stockholm

Erik Dreijer
Västra avdelningen
Wistrand Advokatbyrå
Box 11920
404 39 Göteborg

Annika Elmér
Stockholmsavdelningen
EmpLaw Juridik AB
c/o Annika Elmér
Milvägen 24
181 47 Lidingö

Hans Eriksson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Box 1065
101 39 Stockholm

Anna Forsebäck
Stockholmsavdelningen
Wistrand Advokatbyrå
Box 7543
103 93 Stockholm

Jenni Garamvölgyi
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Westermark Anjou AB
Box 16030
103 21 Stockholm

Marcus Glimberg
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Sofia Hansson
Västra avdelningen
Crusner Advokatbyrå AB
Hvitfeldtsgatan 15
411 20 Göteborg

Johannes Harlevi
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Henrik Johnsson
Södra avdelningen
Proforma Juridisk Byrå AB
Ullstorp 179
243 93 Höör

Alexander Jute
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman MarLaw AB
Box 3079
103 61 Stockholm

Hanna Jönsson
Stockholmsavdelningen
Foyen Advokatfirma AB
Box 7229
103 89 Stockholm

Andreas Bengtsson Stenkar Karlgren
Södra avdelningen
Advokatfirman Bergman och Persson HB
Box 123
261 22 Landskrona

Sven-Erik Karls
Mellersta avdelningen
Advokaterna Nielsen & Lock AB
Box 117
781 22 Borlänge

Sandra Karlsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman MarLaw AB
Box 3079
103 61 Stockholm

Daniel Kim
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Jonas Kjellén
Stockholmsavdelningen
G Grönberg Advokatbyrå AB
Box 7418
103 91 Stockholm

Sandra Kolmodin
Stockholmsavdelningen
Wistrand Advokatbyrå
Box 7543
103 93 Stockholm

Amana Saraj Landin
Stockholmsavdelningen
Fria Advokater KB
Box 12706
112 94 Stockholm

Andreas Lindström
Södra avdelningen
Foyen Advokatfirma AB
Södergatan 28
211 34 Malmö

Jenny Lundberg
Stockholmsavdelningen
Baker & McKenzie Advokatbyrå KB
Box 180
101 23 Stockholm

Fredrik Lundegårdh
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Jens Lundgren
Stockholmsavdelningen
Wimert Lindgren Advokatbyrå AB
Odengatan 106
113 22 Stockholm

Andreas Malmberg
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Patrik Moberg
Mellersta avdelningen
Werners Advokatbyrå
Järnvägsgatan 6
652 25 Karlstad

Siri Nilsson
Södra avdelningen
Activa Advokaterna i Helsingborg HB
Drottninggatan 11
252 21 Helsingborg

Sofia Nordkvist
Mellersta avdelningen
Advokaterna Bohmansson & Schultz AB
Stortorget 4
702 11 Örebro

Jakob Nortoft
Västra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt AB
Box 2259
403 14 Göteborg

Angelica Petersson
Södra avdelningen
Advokataktiebolaget Urban Jansson & Partners
Järnvägsgatan 6
261 32 Landskrona

Daniel Prawitz
Södra avdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1064
251 10 Helsingborg

Henrik Rosenqvist
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Susanne Samuelsson
Södra avdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 4255
203 13 Malmö

Susanna Sidén
Norra avdelningen
Stenstadsjuristerna Sidén & Backlund Handelsbolag
Box 1018
851 11 Sundsvall

Klas Sjödin
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Martina Slorach
Stockholmsavdelningen
Advance Advokatbyrå Stefan Flemström AB
Stora Marknadsvägen 15, 12 tr
Täby centrum, ingång S
183 34 Täby

Martin Stensson
Södra avdelningen
Advokaten Kersti Ingmar AB
Stortorget 17
211 22 Malmö

Kristin Stjernrup
Västra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt AB
Box 2259
403 14 Göteborg

Hanna Sundberg
Stockholmsavdelningen
Kilpatrick Townsend & Stockton Advokat KB
Box 5421
114 84 Stockholm

Mårten Svensson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Louise Katsler Waas
Västra avdelningen
Juristfirma Louise Katsler-Waas AB
Södra vägen 26
412 54 Göteborg

Petter Vaeren
Stockholmsavdelningen
Flood Herslow Holme Advokatbyrå AB
Box 7615
103 94 Stockholm

Cecilia Vallman
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Nordic KB
Box 7315
103 90 Stockholm

Alexandra Wenckert
Stockholmsavdelningen
advocat.se ADVOKATSKEPPET AB
Pipersgatan 3
112 24 Stockholm

Martin Vildhede
Västra avdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 11235
404 25 Göteborg

Stina Zakrisson
Stockholmsavdelningen
Juristbyrån Stina Zakrisson AB
Högbergsgatan 33
116 20 Stockholm

Fedja Žiga
Stockholmsavdelningen
C J Advokatbyrå AB
Cardellgatan 1
114 36 Stockholm

Eric Ödling
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Utträdda ledamöter

Sophie Ahlberg, Stockholm per den 17 januari 2014

Zeki Algan, Stockholm, per den 3 januari 2014

Peter Aronsson, Malmö, per den 31 december 2013

Björn Askerlund, Stockholm, per den 31 december 2013

Sofia Bergenbrant, Norrköping, per den 31 december 2013

Ola Boreson, Malmö, per den 31 december 2013

Jakob Broman, Stockholm, per den 1 december 2013  

Krister Bruzelius, Malmö, per den 31 december 2013

Anna Byström, Stockholm, per den 1 januari 2014

Mats Dahlström, Norrtälje, per den 31 januari 2014

Niklas Eideholm, Stockholm, per den 1 januari 2014

Hanna Eklinder, Malmö, per den 18 januari 2014

Ingemar Elisson, Göteborg, per den 20 december 2013

Malin Erasmie, Malmö, per den 13 januari 2014

Rasmus Fahlén, Stockholm, per den 12 januari 2014

Ingemar Folke, Stockholm, per den 31 december 2013

Peter Gabrielson, Göteborg, per den 31 december 2013

Ormonde Goldie, Stockholm, per den 31 december 2013

Mikael Satama Granberg, Stockholm, per den 1 januari 2014

Johan Haggren, Solna, per den 31 december 2013

Therese Hallbergson, Stockholm, per den 11 december 2013

Lena Hernström, Stockholm, per den 7 januari 2014

Anna Kastner, Karlsruhe, per den 31 december 2013

Jonatan Lund Kirkhoff, Stockholm, per den 2 december 2013

David Kleist, Göteborg, per den 1 januari 2014

Eva Luterkort, London, per den 9 december 2013

Leif Nauclér, Karlstad, per den 23 december 2013  

Kristina Nilsson, Göteborg, per den 31 december 2013

Anders Perméus, Stockholm, per den 31 december 2013

Bo Göran Persson, Eslöv, per den 31 december 2013

Torsten Rosell, Göteborg, per den 1 januari 2014

Mauritz Silfverstolpe, Saltsjöbaden, per den 1 januari 2014

Magnus Sjöcrona, Stockholm, per den 3 januari 2014

Anders Stening, Stockholm, per den 31 december 2013

Karl-Erik Sundström, Lund, per den 31 december 2013

Andreas Säfstrand, Stockholm, per den 15 januari 2014

Britte Grimlund Söbirk, Helsingborg, per den 1 januari 2014

Lina Williamsson, Stockholm, per den 31 januari 2014

 

Avlidna ledamöter

Lars Bergmark, Stockholm, den 18 januari 2014

Lars Ekman, Uppsala, den 29 november 2013

Ola Ilebrand, Stockholm, den 4 januari 2014

Per Nordenadler, Trelleborg, den 23 december 2013

Per-Anton Olsson, Stockholm, den 13 januari 2014

Håkan Sjöman, Värnamo, den 12 september 2013  

Conny Vigede, Stockholm, den 2 januari 2014