Styrelsen för Sveriges advokatsamfund antog 54 nya ledamöter vid sitt sammanträde i dag den 27 januari.

Hanna Adlén
Stockholmsavdelningen
Walthon Advokater AB
Box 5137
102 43 Stockholm

Negin Amirekhtiar
Stockholmsavdelningen
Epsilon Advokatbyrå AB
Västmannagatan 1, 3 tr
111 24 Stockholm

Anna Andersson
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Helene Andersson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Delphi KB
Box 1432
111 84 Stockholm

Max Axelsson
Stockholmsavdelningen
White & Case Advokataktiebolag
Box 5573
114 85 Stockholm

Samra Baytar
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Jack Bengtsson
Södra avdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 4255
203 13 Malmö

Anthony Bähr
Stockholmsavdelningen
Kilpatrick Townsend & Stockton Advokat KB
Box 5421
114 84 Stockholm

Karolina Carlsson
Stockholmsavdelningen
Wistrand Advokatbyrå Stockholm KB
Box 7543
103 93 Stockholm

Emil Dalén
Stockholmsavdelningen
Wistrand Advokatbyrå Stockholm KB
Box 7543
103 93 Stockholm

Eric Edström
Östra avdelningen
Wieselgrensgatan 10
352 36 Växjö

Marcus Eriksson
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrå LexSeven AB
Dalgatan 12
151 33 Södertälje

Fredrik Eråker
Stockholmsavdelningen
edplaw Advokatbyrå KB
Strandvägen 7 A
114 51 Stockholm

Elvira Ferrarini
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Pedersen AB
Box 3462
103 69 Stockholm

Alexander Gottsén
Stockholmsavdelningen
Wistrand Advokatbyrå Stockholm KB
Box 7543
103 93 Stockholm

Matilda Gradén
Södra avdelningen
Trägårdh Advokatbyrå AB
Box 1246
221 05 Lund

Pierre Greiff
Södra avdelningen
Advokatfirman Bergmyr & Partners KB
Box 21
201 20 Malmö

Lise Guterstam
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrån Wallin & Partners AB
Birger Jarlsgatan 27
111 45 Stockholm

Jonas Göransson
Stockholmsavdelningen
Kanter Advokatbyrå KB
Box 1435
111 84 Stockholm

Maria Göransson
Stockholmsavdelningen
Alrutz’ Advokatbyrå AB
Kungsgatan 42
111 35 Stockholm

Magnus Haglund
Mellersta avdelningen
Advokaterna Fredricksson & Ullén AB
Magasinsgatan 8
671 31 Arvika

Alexander Berlin Jarhamn
Stockholmsavdelningen
White & Case Advokataktiebolag
Box 5573
114 85 Stockholm

Agnes Jäderberg
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Ian Karlemark
Södra avdelningen
Nerle Jonsson Lindeblad Advokatbyrå AB
Drottninggatan 62
252 21 Helsingborg

Cecilia Laveson
Stockholmsavdelningen
Scheiman Advokatbyrå AB
Sibyllegatan 49
114 42 Stockholm

Giorgio Leopardi
Stockholmsavdelningen
Kilpatrick Townsend & Stockton Advokat KB
Box 5421
114 84 Stockholm

Jenny Lundström
Norra avdelningen
Ahlgrens Advokatbyrå HB
Skeppargatan 23
931 32 Skellefteå

Hanna Malmbom
Östra avdelningen
Advokat Carlos Costa AB
Rademachergatan 17
632 18 Eskilstuna

Johanna Matsdotter
Stockholmsavdelningen
Advokatbolaget Opus AB
Drottninggatan 83, 1 tr.
111 60 Stockholm

Amanda Moberg
Östra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt Östergötland KB
Box 1234
600 42 Norrköping

Björn Molander
Mellersta avdelningen
Advokatbyrån Novum AB
Hantverkargatan 2 B
722 12 Västerås

Joacim Nilsen Wallgren
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman De Basso AB
Hantverkargatan 42 B
112 21 Stockholm

Kenneth Nilsson
Västra avdelningen
Setterwalls Advokatbyrå
Box 11235
404 25 Göteborg

Victoria Nordenberg
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Anna Nyström
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Delphi KB
Box 1432
111 84 Stockholm

Max Olsson
Södra avdelningen
Advokatfirman LA PARTNERS AB
Box 487
201 24 Malmö

Tor Pöpke
Södra avdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Studentgatan 6
211 38 Malmö

Karl Oscar Rådström
Stockholmsavdelningen
Insulander Lindh Advokatbyrå KB
Riddargatan 19
114 57 Stockholm

Sebastian Sandén
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Box 5747
114 87 Stockholm

Jessika Skargren
Södra avdelningen
Advokatbyrån Gulliksson AB
Box 739
220 07 Lund

Kristin Skeppsby
Östra avdelningen
ANNO Advokater KB
Klustervägen 11
585 76 Vreta kloster

Emelie Skoogh Sjölund
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Carl-Johan Svanberg Wärn
Stockholmsavdelningen
Creo Advokater AB
Styrmansgatan 2, 1 tr.
114 54 Stockholm

Åsa Thonfors
Stockholmsavdelningen
Engström & Hellman Advokatbyrå AB
Box 592
101 31 Stockholm

Therese Thor
Östra avdelningen
Advokaterna Nilsson & Partners AB
Storgatan 23
641 45 Katrineholm

Johan Tönnesen
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 1050
101 39 Stockholm

Maja Uppgren
Stockholmsavdelningen
Hannes Snellman Advokatbyrå AB
Box 7801
103 96 Stockholm

Clara Virdeborn
Södra avdelningen
Trägårdh Advokatbyrå AB
Box 345
201 23 Malmö

Amanda Weijerman
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrå Rebecca Lagh AB
Skånegatan 63
116 37 Stockholm

Matilda Wetterlöf
Södra avdelningen
Advokatfirman Viktor Banke & Partners Skåne HB
High Court
Stortorget 11, vån. 4
211 22 Malmö

Deniz Ünal
Stockholmsavdelningen
Lewis Langley & Partners Advokatbyrå HB
Gamla Brogatan 11
111 20 Stockholm

Mikaela Åstrand
Östra avdelningen
Advokaterna Nilsson & Partners AB
Storgatan 23
641 45 Katrineholm

Timmo Öhman
Stockholmsavdelningen
Flood Herslow Holme Advokatbyrå AB
Box 7615
103 94 Stockholm

Carl Österberg
Västra avdelningen
Litigate Lawfirm West Advokat KB
Fabriksgatan 7
412 50 Göteborg

Utträdda ledamöter

Thomas Albinsson, Lidingö, per den 31 december 2021

Anna-Karin Sjölund Alm, Umeå, per den 31 december 2021

Anna Alriksson, Stockholm, per den 16 januari 2022

Filippa Alsén, Stockholm, per den 18 januari 2022

Magnus Andersson, Stockholm, per den 14 januari 2022

Thorulf Arwidson, Stockholm, per den 1 januari 2022

Arman Azad, Stockholm, per den 1 januari 2022

Mats Bendrik, Stockholm, per den 1 januari 2022

Maja Bjerkelund, Stockholm, per den 24 januari 2022

Ingeborg Bjerlestam, Stockholm, per den 28 december 2021

Jan Bredin, Kungälv, per den 31 december 2021

Lars Bärnheim, Stockholm, per den 1 januari 2022

Bo Claëson, Tomelilla, per den 29 december 2021

Douglas Dahlin, Stockholm, per den 10 januari 2022

Jessica Edvall, Stockholm, per den 28 december 2021

Bodil Ehlers, Stockholm, per den 1 januari 2022

Rikard Rabén Ekman, Stockholm, per den 7 januari 2022

David Eliasson, Bollebygd, per den 15 december 2021

Anders Elmér, Stockholm, per den 31 december 2021

Johan Englund, Stockholm, per den 1 december 2021

Kajsa Eriksson, Stockholm, per den 17 januari 2022

Susanna Falkengren, Lund, per den 1 januari 2022

Per Furberg, Uddevalla, per den 20 december 2021

Ulrica Geissler, Stockholm, per den 1 december 2021

Adam Grabavac, Stockholm, per den 27 januari 2022

Jan Gruvstad, Malmö, per den 31 december 2021

Johan Göransson, Malmö, per den 10 januari 2022

Sten-Olof Hagman, Göteborg, per den 30 december 2021

Helen Hamrefors, Danderyd, per den 31 december 2021

Robert Hansson, Stockholm, per den 31 december 2021

Ida Hermansson, Stockholm, per den 31 december 2021

Nicole Hervidsson, Stockholm, per den 12 januari 2022

Marcus Hjorth, Stockholm, per den 1 januari 2022

Sten Holdo, Gävle, per den 1 januari 2022

Erik Husdal, Uppsala, per den 9 januari 2022

Beatrice Håkansson, Stockholm, per den 27 januari 2022

Linn Jonsson, Stockholm, per den 10 januari 2022

Stefan Jönsson, Strömstad, per den 31 december 2021

Pieter Kjessler, Kullavik, per den 31 december 2021

Karl Klackenberg, Stockholm, per den 22 december 2021

Alexandra Kruse, Stockholm, per den 10 januari 2022

Simon Lanemo, Stockholm, per den 31 december 2021

Malin Larsson, Stockholm, per den 29 december 2021

Lars Lindholm, Täby, per den 31 december 2021

Jonas Lindskog, Stockholm, per den 1 januari 2022

Sören Lindström, Stockholm, per den 14 december 2021

Maja Lundqvist, Luleå, per den 1 januari 2022

Andreas Löfholm, Stockholm, per den 9 januari 2022

Carl Lönnqvist, Göteborg, per den 3 december 2021

Anders Möller, Eskilstuna, per den 1 januari 2022

Michael Olofson, Östersund, per den 27 januari 2022

Thomas Persson, Skellefteå, per den 31 december 2021

Neha Prakash, Stockholm, per den 26 december 2021

Livet Prause, Stockholm, per den 19 januari 2022

Jennifer Roos, Stockholm, per den 31 december 2021

Cathrine Rudholm, Skellefteå, per den 31 december 2021

Helena Rydfors, Stockholm, per den 10 januari 2022

Paula Röttorp, Stockholm, per den 1 januari 2022

Ann-Sofie Sickling, Stockholm, per den 16 december 2021

Marcus Axelsson Sidhage, Falun, per den 8 december 2021

Torbjörn Sköld, Hovås, per den 1 januari 2022

Viyan Subhi Omer, Stockholm, per den 2 januari 2022

Charlotta Blomberg Swartz, Karlstad, per den 16 januari 2022

Per Svedlund, Fagersta, per den 31 december 2021

Martin Särman, Stockholm, per den 31 december 2021

Sofia Tedsjö, Stockholm, per den 27 januari 2022

Felicia Ullerstam, Stockholm, per den 1 januari 2022

Anders Wallén, Bromma, per den 31 december 2021

Henrik Wetzenstein, Stockholm, per den 30 december 2021

Helena Winther, Stockholm, per den 9 januari 2022

Claude Zacharias, Stockholm, per den 1 januari 2022

Therese Åkerlund, Stockholm, per den 31 december 2021

Upphävande av EU-registrering

Ingrid Merker, Sundsvall, per den 29 november 2021

Reima Raappana, Sävedalen, per den 31 december 2021

Avlidna ledamöter

Trygve Bjurgert, Växjö, den 10 oktober 2021

Hans Carlsson, Borlänge, den 17 december 2021

Gunnel Frostell, Stockholm, den 24 december 2021

Ulf Karström, Sundsvall, den 22 december 2021

Kristina Rågmark, Linköping, den 11 december 2021

Berthold Wiklander, Stockholm, den 14 oktober 2021