Generalsekreterarna i Sveriges, Norges och Danmarks advokatsamfund lyfter idag, den 23 augusti, på Dagens Nyheters debattplats fram frågan om hot och våld mot advokater. Generalsekreterarna pekar på att den som hotar en domare eller åklagare kan räkna med straffskärpning för detta. För advokater finns inget motsvarande skydd.
Under den senaste tiden har flera svenska advokater utsatts för våld som varit direkt kopplat till deras yrkesutövning. En europeisk undersökning visar också att hot och våld mot advokater är ett stort och växande problem.
Samfunden argumenterar i debattartikeln för att det nu är dags att införa en regel om straffskärpning även för den som angriper en advokat. ”Att i lagen uttryckligen betona att det är en försvårande omständighet att hota en advokat skulle markera dennes jämbördiga status med övriga företrädare för rättsväsendet. Det skulle även tydliggöra att en attack på en advokat, precis som när andra rättsliga aktörer blir måltavlor, är ett angrepp mot rättsstaten i stort”, skriver de tre generalsekreterarna.
Debattartikeln ledde till inslag och nyheter även i andra medier. I Ekot intervjuades en advokat som utsatts för hot, liksom Advokatsamfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander om problemen och behovet av starkare skydd.
Till Ekonyheten. Inslaget börjar cirka två minuter in i sändningen.