Den första internationella konventionen om skydd för advokatyrket har nu antagits av Europarådet. Konventionen fastlår att staten måste säkerställa att advokater kan utföra sina yrkesmässiga uppgifter. Skyddet omfattar såväl fysiska angrepp, hot, trakasserier och skrämseltaktik från enskilda, som otillbörliga hinder eller inblandning från statsmaktens sida.

– Det är ett glädjande besked att vi nu är ett steg närmare en internationell konvention om ökat skydd för advokatyrket. Från Advokatsamfundets sida har vi länge påpekat att en skärpning behövs i straffskalan när advokater hotas och utsätts för våld på grund av sin yrkesutövning. En särskild straffskärpningsgrund finns inte i lagtext idag. Det är anmärkningsvärt utifrån de senaste händelserna av ökat våld mot advokater, säger Mia Edwall Insulander, generalsekreterare på Sveriges Advokatsamfund.

Europarådets konvention om skydd för advokatyrket omfattar både advokater och deras yrkesorganisationer. Konventionen reglerar advokaters rätt att utöva yrket, yrkesmässiga rättigheter, yttrandefrihet, disciplinära åtgärder samt vilka specifika skyddsåtgärder som ska vidtas för advokater och yrkesorganisationer. Den slår fast att advokatorganisationer ska kunna verka som oberoende och självstyrande organ, och att det är statens ansvar att garantera detta oberoende. Om advokaters eller advokatorganisationers rättigheter kränks är det också statens ansvar att utreda dessa kränkningar. 

Bakgrunden till konventionen är att advokater spelar en avgörande roll för att upprätthålla rättsstaten och säkerställa tillgång till rättvisa för alla, inklusive för att hävda möjliga kränkningar av mänskliga rättigheter. Trots detta beskärs och ifrågasätts advokaternas självständighet på vissa håll i världen, och advokater utsätts för hot och våld, bara för att de fullgör sin viktiga roll. 

Konventionen ska bland annat:

  • garantera de europeiska advokatsamfundens roll i att upprätthålla god advokatsed,
  • säkerställa att advokatsamfunden konsulteras i frågor om lagstiftning och andra regler som rör advokatyrket,
  • säkerställa att advokatsamfundens inträdes- och disciplinprocedurer är objektiva och rättvisa,
  • garantera advokaternas rätt och skyldighet att kommunicera förtroligt med sina klienter och att inte yppa information som omfattas av klientsekretess,
  • garantera att advokater inte identifieras med sina klienter eller klienternas sak,
  • stärka advokaternas och advokatsamfundens yttrandefrihet,
  • sätta upp skyddsåtgärder för situationer där advokater frihetsberövas eller blir föremål för husrannsakan eller beslag.

Konventionen kommer att öppnas för undertecknande den 13 maj i samband med Europarådets utrikesministermöte i Luxemburg. Den träder i kraft när minst åtta länder, varav sex medlemsstater i Europarådet, har ratificerat den. När konventionen träder i kraft blir den bindande för de stater som anslutit sig.

Efterlevnaden av konventionen kommer att övervakas av en expertgrupp och en kommitté bestående av representanter för de anslutna staterna. 

– Det är viktigt att komma ihåg att advokater har en särskild rättsstatlig roll och har en avgörande roll i att säkerställa tillgången till rättvisa för alla. Trots detta beskärs och ifrågasätts advokaternas oberoende på vissa håll i världen, och advokater utsätts för hot och våld bara för att de fullgör sin viktiga roll. Ett ratificerande av denna konvention är ett viktigt steg för att upprätthålla den demokratiska rättsstaten, säger Mia Edwall Insulander.

Läs mer och se konventionstexten på Europarådets webbplats.