Advokatsamfundets ordförande, advokat Johan Eriksson, medverkade idag den 26 september i TV4 Nyhetsmorgon. Eriksson svarade på frågor om Advokatsamfundets syn på advokater som brutit mot lagen och de advokatetiska reglerna och om hur Advokatsamfundet arbetar för att minska risken för etiska övertramp.
Johan Eriksson konstaterade att Advokatsamfundet och de allra flesta advokaterna ser mycket allvarligt på de överträdelser som avslöjats. Han pekade också på att flera advokater uteslutits, och därmed i praktiken fått yrkesförbud. Dessutom har Advokatsamfundet under de senaste åren vidtagit en rad åtgärder för att minska risken för infiltration och att advokater kommer allt för nära olika kriminella gäng. Eriksson nämnde bland annat kravet på fem års erfarenhet för att få företräda klienter misstänkta för de allvarligaste brotten och Advokatsamfundets tillsynsenhet.
Med i studion var också Expressenjournalisten Fredrik Sjöshult, aktuell med en ny bok om advokater som kommit för nära kriminella. Johan Eriksson avfärdade Sjöshults påstående om att Advokatsamfundet inte tagit problemen på tillräckligt stort allvar som ”nonsens”. ”Vi har en styrelse, en generalsekreterare och 7 000 arga advokater som inte vill att det ska vara på det här viset”, sa Johan Eriksson, som underströk att Advokatsamfundet vidtagit en rad åtgärder.
Se inslaget på TV4 Play. Inslaget sändes vid 10.17.