Advokatsamfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander medverkade idag, den 17 november, i morgonens Eko-sändningar i Sveriges radio, i ett inslag om digitala domstolsförhandlingar.
Under coronapandemin har många förhandlingar genomförts på distans med hjälp av digital teknik. I Ekots inslag efterlyste en åklagare och en domare nu en fortsatt användning av distansförhandlingar. Formatet lämpar sig, enligt den intervjuade åklagaren och domaren, särskilt väl vid häktningsförhandlingar och omhäktningar.
Mia Edwall Insulander manade dock till försiktighet när det gäller digitala förhandlingar på distans. Hon hänvisar till en undersökning genomförd bland advokaterna, där många brottmålsadvokater pekar på att det kan vara svårare att bedöma till exempel ett vittnes trovärdighet vid en digital förhandling än det är när alla aktörer befinner sig i samma sal.
– Effektiviseringar får aldrig ske till priset av en rättvis rättegång, fastslog Mia Edwall Insulander.