Carl Hugo Parment, advokat och delägare på White & Case.
Aktuell:
Har nyligen återvänt till advokatyrket efter flera år som chefsjurist på bank
”Juridiken blir mer central när man jobbar på advokatbyrå”
Du valde relativt nyligen att återvända till advokatyrket efter att ha arbetat ett antal år som chefsjurist på bank. Vad var skälet till att du valde att återvända?
– Jag trivdes väldigt bra på Mannheimer Swartling där jag började min advokatkarriär. Men jag blev erbjudan att bli chefsjurist för DNB (Sverige) när jag var 31 år gammal och det var en professionell utmaning och finansiell möjlighet som jag inte kunde motstå. Åren på banken gav mig värdefull insikt om de överväganden och drivkrafter som styr finansbranschen. Efter några år kände jag dock att det vore spännande att gå tillbaka till advokatverksamhet och den rådgivarroll som jag tycker väldigt mycket om.
Vilka är de största skillnaderna mellan att jobba som bolagsjurist på t.ex. en bank och som advokat på advokatbyrå?
– På många sätt tycker jag att juridiken blir mer central när man jobbar på advokatbyrå. Som bolagsjurist får man ofta jobba med mycket annat som inte är relaterat till juridik såsom exempelvis protokollskrivning och diverse utredningsuppdrag.
Vad hade du valt för yrke om du inte blivit jurist?
– Då hade jag nog blivit egenföretagare. Jag gillar självständighet och utmaningar så det hade nog passat mig riktigt bra
Vad har du för syn på vikten av nätverkande och byggande av ett personligt varumärke för en biträdande jurist på en advokatbyrå?
– Det är viktigt att bygga ett nätverk och skapa ett namn för sig själv. Det bästa sättet att göra detta är att arbeta hårt och alltid leverera mervärde till klienterna. Vidare är det viktigt att vara tuff och orädd samt ha en stark moralisk ryggrad. En del försöker nätverka genom att gå med i olika klubbar, föreningar och andra sammanslutningar men det tror jag är ganska ineffektivt. Dagarna då man fick uppdrag på båtklubben eller i frimurarlogen är nog över.
Vad har du för fritidsintressen?
– Jag har tillsammans med några vänner startat en kristen välgörenhetsorganisation som hjälper människor i företrädelsevis tredje världen att starta egna företag och på så sätt komma ut ur fattigdom och socialt utanförskap. Vi har skolor i Asien, Afrika, forna Sovjetunionen och även i Sverige. Detta tar rätt mycket av min tid, men är också mycket givande. Får jag någon tid över spelar jag dålig tennis och ännu sämre squash.