Juridiska Biblioteket Hilda SHRA Menu Search Question Bubble User tie User Coin warning Check Close angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin Document hand with heart paragraph

75 nya advokater

Nya ledamöter den 26 augusti.

Vid sitt sammanträde den 26 augusti beviljade Sveriges advokatsamfunds styrelse 75 nya ledamöter inträde i samfundet. 

Joanna Afzelius
Västra avdelningen
Göteborgs Advokatbyrå AB
Box 11145
404 23 Göteborg

Martin Ahlbeck
Södra avdelningen
Foyen Advokatfirma KB
Södergatan 28
211 34 Malmö

Alicia Ahlberg
Stockholmsavdelningen
Andersson Gustafsson Advokatbyrå KB
Box 3124
103 62 Stockholm

Martin Almström
Norra avdelningen
Advokatbyrån Tuhkanen AB
Kungsgatan 34 A
972 41 Luleå

Charlotta Arnborger
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Sweger AB
Mailbox 553
114 11 Stockholm

Mattias Gilborne Augustson
Västra avdelningen
Advokat Louise Gilborne AB
Drottninggatan 38
411 07 Göteborg

Arman Azad
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Walter Bergman
Stockholmsavdelningen
Celsus Advokatbyrå HB
Box 7100
103 87 Stockholm

Ingeborg Bjerlestam
Stockholmsavdelningen
Lebenberg Advokatbyrå AB
Grev Turegatan 44
114 38 Stockholm

Sofie Bjärtun
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Felix Boman
Västra avdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Box 11911
404 39 Göteborg

Anders Börjesson
Stockholmsavdelningen
Roschier Advokatbyrå AB
Box 7358
103 90 Stockholm

Emelie Cedergren
Stockholmsavdelningen
Bird & Bird Advokat KB
Box 7714
103 95 Stockholm

Camilla Dath
Stockholmsavdelningen
Kompass Advokat AB
Munkbron 11
111 28 Stockholm

Andreas Edenman
Stockholmsavdelningen
Hamilton Advokatbyrå KB
Box 715
101 33 Stockholm

Anna Eidvall
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Sofia Ekdahl
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Karin Eklund
Stockholmsavdelningen
Baker & McKenzie Advokatbyrå KB
Box 180
101 23 Stockholm

Zackarias Ekman
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Filip Funk
Södra avdelningen
Fredersen Advokatbyrå AB
Turning Torso
211 15 Malmö

Robert Gerdin
Södra avdelningen
Trägårdh Advokatbyrå AB
Box 345
201 23 Malmö

Lisa Hammarberg
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Wigert & Placht AB
Box 1965
751 49 Uppsala

Alexander Hantosi
Stockholmsavdelningen
Ramberg Advokater KB
Box 3137
103 62 Stockholm

Rebecka Harding
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman MarLaw AB
Box 3079
103 61 Stockholm

Nicole Hervidsson
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 1050
101 39 Stockholm

Mikaela Hansel Holmgren
Stockholmsavdelningen
Landahl Advokatbyrå AB
Box 19143
104 32 Stockholm

Helena Håkansson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Maria Jennerholm
Västra avdelningen
MAQS Advokatbyrå Göteborg AB
Box 11918
404 39 Göteborg

Linus Jonson
Stockholmsavdelningen
G Grönberg Advokatbyrå AB
Box 7418
103 91 Stockholm

Tony Jonsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Mats Carnestedt AB
Box 200
177 24 Järfälla

Karolina Jönsson
Södra avdelningen
Advokatfirman Juhlin & Partners KB
Drottninggatan 20-22
252 21 Helsingborg

My Karlsson
Västra avdelningen
Wistrand Advokatbyrå
Box 11920
404 39 Göteborg

Per Kronvall
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Piper Sweden KB
Box 7315
103 90 Stockholm

Johanna Landsberg
Östra avdelningen
Advokatbyrån Humanisterna AB
Köpmangatan 18
641 30 Katrineholm

Anna Lapinska
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Anna Larsson
Västra avdelningen
Rosengrens Advokatbyrå i Göteborg AB
Box 2523
403 17 Göteborg

Hanna Larsson
Västra avdelningen
Advokatfirman Svedberg Aronsson KB
Box 468
501 13 Borås

Camilla Lind
Stockholmsavdelningen
Försvarsadvokaterna Stockholm HB
Box 12107
102 23 Stockholm

Christopher Lindén
Västra avdelningen
Måres Advokatbyrå AB
Västra Hamngatan 8
411 17 Göteborg

Johanna Karlsson Lindén
Östra avdelningen
Amber Advokater Värnamo KB
Box 744
331 27 Värnamo

Marie-Anne Lindhardt
Västra avdelningen
MAQS Advokatbyrå Göteborg AB
Box 11918
404 39 Göteborg

Christian Lindhé
Södra avdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 4255    
203 13 Malmö

Sebastian Ländin
Mellersta avdelningen
Adriansson Advokatbyrå AB
Centralvägen 14
741 40 Knivsta

Henrik Mansfeld
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman De Basso AB
Hantverkargatan 42 B
112 21 Stockholm

Niclas Martinsson
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 1050
101 39 Stockholm

Anders Midby
Västra avdelningen
Advokatfirman Edip Samuelsson AB
Surbrunnsgatan 6
411 19 Göteborg

Lovisa Nellevad
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 1050
101 39 Stockholm

Jaana Nilsson
Stockholmsavdelningen
Andersson Gustafsson Advokatbyrå KB
Box 3124
103 62 Stockholm

Johan Nilsson
Stockholmsavdelningen
JKN Advokatbyrå AB
Ringvägen 147, 1 tr.
116 61 Stockholm

Daniel Rosero Nordalm
Västra avdelningen
Advokatfirman Credo AB
Korsgatan 3
411 16 Göteborg

Johan Nyberg
Östra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt Östergötland KB
Box 1006
581 10 Linköping

Elin Nyquist
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Box 1670
111 96 Stockholm

Emma Olsson
Mellersta avdelningen
Ceders advokatbyrå AB
Box 1004
745 27 Enköping

Cecilia Pehrson
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 1050
101 39 Stockholm

Eva Redig
Södra avdelningen
Advokatbyrån Kruse&Co Försvarsadvokater AB
Kungsgatan 4
252 21 Helsingborg

Olof Reinholdsson
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 1050
101 39 Stockholm

Cecilia Relfsson
Södra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 4291
203 14 Malmö

Louise Rodebjer
Stockholmsavdelningen
Hannes Snellman Advokatbyrå AB
Box 7801
103 96 Stockholm

Maja Rothpfeffer
Stockholmsavdelningen
Andersson Gustafsson Advokatbyrå KB
Box 3124
103 62 Stockholm

Karl Samuelsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Marianne Sandström
Norra avdelningen
Kiruna Advokatbyrå
Box 19
961 21 Boden

Mikael Moreira Santos
Stockholmsavdelningen
Synch Advokat AB
Box 3631
103 59 Stockholm

Elisabeth Salmgren von Schantz
Stockholmsavdelningen
Wistrand Advokatbyrå
Box 7543
103 93 Stockholm

Katarina Shamoun
Västra avdelningen
Advokatfirman Edip Samuelsson AB
Surbrunnsgatan 6
411 19 Göteborg

Yadid Staifo
Västra avdelningen
Advokatfirman Staifo AB
Västra Hamngatan 21
411 17 Göteborg

Helena Stigmark
Stockholmsavdelningen
Linklaters Advokatbyrå AB
Box 7833
103 98 Stockholm

Marcus Ström
Norra avdelningen
Igne Advokatbyrå AB
Smedjegatan 17 B
972 33 Luleå

Jenny Söberg
Södra avdelningen
MAQS Advokatbyrå Malmö KB
Box 226
201 22 Malmö

Anders Thulin
Stockholmsavdelningen
Öberg & Heijne Advokatbyrå
Sturegatan 32, 1 tr.
114 36 Stockholm

Philip Tonkin
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Box 1065
101 39 Stockholm

Viktoria Wastenson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Box 1065
101 39 Stockholm

Anna Vikström
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Wigert & Placht AB
Box 1965
751 49 Uppsala

Emil Winkler
Västra avdelningen
Advokatfirman Wåhlin AB
Box 11909
404 39 Göteborg

Sara-Greta Älvero
Norra avdelningen
Kiruna Advokatbyrå
Box 22
981 21 Kiruna

Tobias Öd Österman
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 1050
101 39 Stockholm

Registrerade EU-advokater

Michael Bark-Jones (solicitor, England och Wales)
White & Case Advokataktiebolag
Box 5573
114 85 Stockholm

James Marriott (solicitor, England och Wales)
Marriott Legal Services
c/o Pihlström
Älgpassgatan 16
115 45 Stockholm

Felicity Trocmé (solicitor, England och Wales)
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Utträdda ledamöter

Ylva Otterbeck Aversten, Stockholm, per den 21 augusti 2016

Lisa Björk, Malmö, per den 22 augusti 2016

Jesper Buhrman, Stockholm, per den 12 augusti 2016

Jenny Dahlkvist, Stockholm, per den 1 juli 2016

Karin Ebbinghaus, Malmö, per den 4 juli 2016

Hannele Engdahl, Göteborg, per den 7 juli 2016

Josefin Engström, Oslo, per den 1 juli 2016

Nazanin Esfandiari, Göteborg, per den 3 juli 2016

Nina Farrahi, Stockholm, per den 19 augusti 2016

Sofia Gunnarsson, Stockholm, per den 1 augusti 2016

Johan Hagel, Malmö, per den 1 augusti 2016

Monika Hager, Stockholm, per den 29 maj 2016

Charlotte Haglind, Stockholm, per den 14 augusti 2016

Therese Hamsten, Stockholm, per den 3 juni 2016

Marie Hedin, Göteborg, per den 1 augusti 2016

Emmelie Hedman, Stockholm, per den 1 juli 2016

Anna Holm, Stockholm, per den 8 augusti 2016

Christian Holmberg, Stockholm, per den 20 augusti 2016

Johanna Hållén, Stockholm, per den 31 juli 2016

Wendela Hårdemark, Stockholm, per den 15 juli 2016

Martina Jonryd, Stockholm, per den 19 augusti 2016

Jenny Kenneberg, Stockholm, per den 15 augusti 2016

Michael Korths-Aspegren, Hässleholm, per den 15 november 2015

Per-Erik Kristiansson, Stockholm, per den 1 juli 2016

Nathalie Lacotte, Stockholm, per den 11 augusti 2016

Christopher Lagström, Falsterbo, per den 1 juni 2016

Josefin Leiman, Malmö, per den 1 augusti 2016

Jessica Lippman, Stockholm, per den 21 juni 2016

Maria Loinder, Göteborg, per den 8 augusti 2016

Lina Nilsson, Göteborg, per den 14 augusti 2016

Kristoffer Nordman, Malmö, per den 1 augusti 2016

Frida Rudsander, Stockholm, per den 11 juni 2016

Gabriela Baier Sandén, Stockholm, per den 1 juli 2016

Susanna Sellberg, Göteborg, per den 31 juli 2016

Ellen Sjöberg, Stockholm, per den 1 augusti 2016

Karin Stattin, Stockholm, per den 12 augusti 2016

Avlidna ledamöter

Lars-Evert Johanson, Trollhättan, den 14 juli 2016

Björn Lindh, Borrby, den 14 maj 2016

Per Ward, Örebro, den 15 augusti 2016