Juridiska Biblioteket Hilda SHRA Menu Search Question Bubble User tie User Coin warning Check Close angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin Document hand with heart paragraph

46 nya advokater

Nya ledamöter den 26 januari.

Sveriges advokatsamfunds styrelse antog 46 nya ledamöter vid sitt sammanträde den 26 januari.

Maria Axeheim
Stockholmsavdelningen
Therese Ström Advokatbyrå AB
Köpmangatan 15, 1 tr.
111 31 Stockholm

Alexandra Berglin
Stockholmsavdelningen
White & Case Advokataktiebolag
Box 5573
114 85 Stockholm

Anna Carlén
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Evidentia HB
Jakob Westinsgatan 1 A
112 20 Stockholm

Simon Carlsson
Västra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 2235
403 14 Göteborg

Johannes Devert
Västra avdelningen
Rosengrens Advokatbyrå i Göteborg AB
Box 2523
403 17 Göteborg

Karl Emil Ekdahl
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman De Basso AB
Jovisgatan 8
151 72 Södertälje

Karl Eklund
Stockholmsavdelningen
Kanter Advokatbyrå KB
Box 1435
111 84 Stockholm

Gustav Engvall
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Ninnie Eriksson
Stockholmsavdelningen
Stockholms familjerättsadvokat AB
Tomtebogatan 4, 1 tr.
113 39 Stockholm

Sebastian Fahlgren
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Box 1203
751 42 Uppsala

Jan Gedeborg
Stockholmsavdelningen
Bird & Bird Advokat KB
Box 7714
103 95 Stockholm

Rebecca Gulding
Stockholmsavdelningen
Bright Advokat AB
GT30, Grev Turegatan 30
114 38 Stockholm

Olga Gärd
Stockholmsavdelningen
AG Advokat KB
Box 3124
103 62 Stockholm

Peter Issa
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Katrin Jack
Västra avdelningen
KENNEDY ADVOKATBYRÅ HB
Box 5260
402 25 Göteborg

Emma Jahncke
Mellersta avdelningen
Zedendahl Advokatbyrå KB
Sveagränd 1
784 33 Borlänge

Malin Jansson
Stockholmsavdelningen
Sander Renström Berg Advokat AB
Katarinavägen 19
116 45 Stockholm

Karin Källström
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Box 5747
114 87 Stockholm

Frida Lantoft
Stockholmsavdelningen
Roschier Advokatbyrå AB
Box 7358
103 90 Stockholm

Sven Lindblom
Södra avdelningen
Fredersen Advokatbyrå AB
Turning Torso
211 15 Malmö

Pontus Lindgren
Södra avdelningen
Advokatfirman Sven-Eric Ohlsson AB
Adelgatan 9
211 22 Malmö

Louise S:t Cyr Linnarsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Piper Sweden KB
Box 7315
103 90 Stockholm

Anna Lotegen
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Box 1670
111 96 Stockholm

Maja Lundqvist
Norra avdelningen
Advokatbyrån Kaiding Kommanditbolag
Box 112
971 04 Luleå

Ellinor Nilsson Löfving
Västra avdelningen
Advokatfirman Acta i Halmstad HB
Hamngatan 11
302 43 Halmstad

Hannes Mellberg
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Box 1670
111 96 Stockholm

Isabell Nielsen
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Box 1703
111 87 Stockholm

Hanna Norberg
Stockholmsavdelningen
Bright Advokat AB
GT30, Grev Turegatan 30
114 38 Stockholm

Annelie Nordgren
Mellersta avdelningen
Advokaterna B Schultz & Partners AB
Stortorget 4
702 11 Örebro

Sofia Nyhlén
Södra avdelningen
Advokaterna Nyblom & Sarvik AB
Stortorget 17
211 22 Malmö

Eleni Orfanopoulou
Norra avdelningen
Advokat Oskar Söderberg AB
Rådhusesplanaden 7 A
903 28 Umeå

Anna Palmgren
Stockholmsavdelningen
Kilpatrick Townsend & Stockton Advokat KB
Box 5421
114 84 Stockholm

Magnus Prick
Västra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 2235
403 14 Göteborg

Adrian Della Morte Pålstam
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Box 5747
114 87 Stockholm

Fride Raaman
Stockholmsavdelningen
AG Advokat KB
Box 3124
103 62 Stockholm

Philip Rämsell
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Box 5747
114 87 Stockholm

Ola von Schéele
Stockholmsavdelningen
Juristdomänen, Advokatfirman Endsjö AB
Skeppsbron 30, 1 tr.
111 30 Stockholm

Joakim Skarph
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Box 1711
111 87 Stockholm

Arvid Sundelin
Stockholmsavdelningen
Fröberg & Lundholm Advokatbyrå AB
Kungsgatan 44
111 35 Stockholm

Gustaf Sundfelt
Östra avdelningen
Advokatbyrån Humanisterna AB
Köpmangatan 18
641 30 Katrineholm

Marcus Svensson
Södra avdelningen
Setterwalls Advokatbyrå AB
Box 4501
203 20 Malmö

Erik Svärd
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Box 5747
114 87 Stockholm

Fanny Lyppert Thomsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Box 1670
111 96 Stockholm

Mattias Thorolfson
Stockholmsavdelningen
Bird & Bird Advokat KB
Box 7714
103 95 Stockholm

Eva Löndahl Thurang
Stockholmsavdelningen
Linklaters Advokatbyrå AB
Box 7833
103 98 Stockholm

Fredrik Widjer
Södra avdelningen
HWF Advokater AB
Box 1384
251 13 Helsingborg

Registrerad EU-advokat

Ohad Graber-Soudry (solicitor, England och Wales)
X-officio AB
Hillebardsgränden 8
226 49 Lund

Utträdda ledamöter

Eugen Alm, Stockholm, per den 31 december 2017

Roland Armholt, Stockholm, per den 31 december 2017  

Gunnar Bergh, Hedemora, per den 31 december 2017

Carl-Johan Bune, Malmö, per den 18 december 2017

Kent Calmels, Stockholm, per den 31 december 2017  

Ulrika Dahlberg, Stockholm, per den 18 december 2017

Sofia Ekdahl, Stockholm, per den 14 januari 2018

Elisabeth Engstrand, Uppsala, per den 31 december 2017

Johan Engström, Upplands Väsby, per den 31 december 2017

Joakim Eriksson, Stockholm, per den 14 januari 2018

Mirka Ylinen Gorne, Stockholm, per den 31 december 2017

Jan Gregorsson, Stockholm, per den 31 december 2017

Sebastian Gunnarsson, Stockholm, per den 31 december 2017

Leif Gustafsson, Stockholm, per den 31 december 2017

Matilda Gustafsson, Stockholm, per den 8 januari 2018

Erik Hagberg, Göteborg, per den 8 januari 2018

Erika Hammar, Stockholm, per den 31 december 2017

Josephine Hedström, Stockholm, per den 31 december 2017

Kjell Henrysson, Skövde, per den 31 december 2017

Louise Hult, Stockholm, per den 31 december 2017

Oscar Hållén, Stockholm, per den 31 december 2017

Lars Häggström, Gävle, per den 31 december 2017

Stéphanie Isacson, Stockholm, per den 12 januari 2018

Jo-Anna Jaarnek, Stockholm, per den 31 december 2017  

Martin Johansson, Stockholm, per den 13 januari 2018

Olle Johansson, Hudiksvall, per den 31 december 2017

Hans Jones, Falun, per den 12 januari 2018

Mattias Kaar, Taberg, per den 31 december 2017

Henry Kallio, Varnhem, per den 31 december 2017

Nafsika Karavida, Bromma, per den 4 december 2017

Alexandra Kessler, Stockholm, per den 8 januari 2018

Helena Kumblad, Enköping, per den 9 december 2017

Anett Kristin Lilliehöök, Stockholm, per den 31 december 2017

Lovisa Lindholm, Stockholm, per den 31 december 2017

Alva Lundberg, Sundsvall, per den 31 december 2017  

Per Magnusson, Linköping, per den 31 december 2017

Andréa Nicolin, Stockholm, per den 1 januari 2018

Bengt O Nilsson, Göteborg, per den 15 december 2017

Harald Nordenson, Saltsjöbaden, per den 31 december 2017

Carl Odelberg, Stockholm, per den 31 december 2017

Lynda Ondrasek Olofsson, Stockholm, per den 15 januari 2018

Per Ossmer, Stockholm, per den 31 december 2017

Emma Persson, Helsingborg, per den 31 december 2017

Thomas Pettersson, Strömstad, per den 31 december 2017

Anna Salmén, Stockholm, per den 27 december 2017

Kennedi Samuels, Stockholm, per den 30 december 2017

Birgitta Ekman Sparrman, Uppsala, per den 30 december 2017

Linda Stenborn, Stockholm, per den 8 januari 2018

Anna Sönnerberg, Stockholm, per den 19 januari 2018

Ida Wedén, Stockholm, per den 8 januari 2018

Claes Östlund, Göteborg, per den 30 december 2017

Avlidna ledamöter 

Birgitta Alexanderson, Stockholm, den 28 november 2017

Göran Edgren, Kalmar, den 7 november 2017

Roland Krafft, London, den 12 januari 2018

Lars Lundén, Västerås, den 17 januari 2018