Det finns i dag ingen bortre tidsgräns för hur länge personer som dömts till utvisning efter avtjänat straff kan sitta kvar i förvar i häkten och anstalter. I en intervju i Sveriges Radio säger Anne Ramberg att hon vill se en lagändring som begränsar tiden som utvisningsdömda kan sitta i förvar i väntan på att utvisningen kan genomföras.
– Som det är nu är risken stor att man sitter längre än brottet förtjänat, säger Anne Ramberg.
I inslaget framgår att regeringen däremot inte delar Rambergs uppfattning och inte anser att det är aktuellt med en lagändring. Av de 43 personer som sitter i förvar på häkten och anstalter i dag, har 12 suttit i över ett års tid.
Även advokat Ignacio Vita uttalar sig i inslaget och är kritisk till att personer som avtjänat sitt straff placeras bland misstänkta och dömda brottslingar.